Skip to main content

Nytt kurs for SFO: Matglede i praksis

Foto: Fiskesprell

Hvordan skaper vi matglede, fellesskap og gode vaner gjennom enkle mataktiviteter? Det nye kurset «Matglede i praksis» gir SFO-ansatte praktiske verktøy til å lage og utforske mat sammen med barna.

Foto: Fiskesprell

Fiskesprell lanserer nytt kurs for SFO og AKS

Det nye kurset «Matglede i praksis» gir ansatte i SFO og AKS konkrete verktøy til å gjennomføre enkle mataktiviteter sammen med barna. Gjennom faglig påfyll og praktisk utprøving får deltakerne inspirasjon og kompetanse til å skape gode matopplevelser og økt sjømatglede i hverdagen.

Kurset bygger på rammeplanen for SFO og nasjonale anbefalinger for mat og måltider, og er utviklet og testet i tett samarbeid med ansatte og barn.

Et kurs med teori og praksis

Kurset består av to deler:

Felles teoridel for ansatte
Her får deltakerne kunnskap om blant annet:

  • barns smaksutvikling
  • matglede og måltidsfellesskap
  • fisk og sjømat som del av et variert kosthold
  • matlaging som pedagogisk aktivitet
  • planlegging og gjennomføring av mataktiviteter i SFO

Praktisk matkurs med barn
I kursets praktiske del besøker en kursholder skolen og lager mat sammen med barn og ansatte. Barna deltar aktivt hele veien, fra smaks- og sanseaktiviteter til matlaging og felles måltid.

Målet er å vise hvordan enkle mataktiviteter kan skape engasjement, læring og fellesskap.

Hvorfor matlaging i SFO?

Måltidet handler om langt mer enn maten som spises. Når barn lager mat sammen, får de erfaring med samarbeid, mestring og nye smaker, samtidig som de utvikler ferdigheter og vaner de kan ta med seg videre i livet. Rammeplanen for SFO legger vekt på matglede, fellesskap og sunne vaner. Kurset er utviklet for å gjøre det enklere å omsette disse målene til praktiske aktiviteter i hverdagen.

Enkle aktiviteter som fungerer

Et viktig mål med kurset er å vise at gode matopplevelser ikke trenger å være kompliserte. Oppskriftene krever lite utstyr, er enkle å gjennomføre og gir barna mulighet til å delta aktivt.

På kursene lager barna:

Bli med på kurs

Gjennom kurs, oppskrifter og gratis materiell ønsker Fiskesprell å gjøre det enklere for SFO og AKS å skape matglede og gode måltidsopplevelser for barna. Alle tilbud fra Fiskesprell er gratis.

Ta kontakt med Fiskesprells fylkeskontakt for ditt fylke for å bestille kurs, eller send en e-post til fiskesprell@seafood.no.